Foredrag: “Outsider art med Herleik Kristiansen som eksempel” ved Gunnar Danbolt,
Professor i kunsthistorie ved UIB.
Torsdag 16. september kl. 18.00 på Amalie Skrams hus, Domkirkegaten 4.
Herleik Kristiansen har bodd på Trastad gård ved Harstad hele sitt voksne liv og har i over 40 år arbeidet med ulike kunst- og formingsaktiviteter. Han er selvlært og har arbeidet med ulike materialer, bl.a. keramikk og linoleumsnitt. Kristiansen er en profesjonell kunstner med medlemskap i både Norske Billedkunstnere og Nord Norske Bildende Kunstnere og han er blant annet innkjøp av Norsk kulturråd og Riksgalleriet. Det er gjennom sine linoleumstrykk at han har oppnådd status som kunstner. Herleik er nå pensjonist. Kilde: Sør-Troms Museum
“Outsider Art og outsiderkunst er et vidt begrep som defineres litt ulikt fra land til land. I hovedsak omhandler dette visuelle uttrykk laget av noen som står utenfor den ordinære kunstverdenen. Kunst laget av en kunstner uten formell kunstutdannelse”.
“De fleste outsiderkunstnere utvikler sin praksis uten faglig veiledning. Utrykket er dermed løsrevet fra samtidskunstens føringer. Mens noen ser outsider begrepet som stigmatiserende
og begrensende, brukes det også som en hedersbetegnelse for å beskrive et umiddelbart, rent og intuitivt uttrykk”.
Kilde: Outsiderkunstens posisjon Ina Gravem Johansen, SeKunstMagasin nr 01 2020
NB! Kun 40 plasser. Ønsker du å reservere plass? Ring Amalie Skrams hus på 55 31 10 30 eller
send en epost til post@amalieskramshus.no Arrangementet er gratis.
Arrangør: Amalie Skrams hus og Kunst, kultur og psykisk helse.
Gunnar Danbolt (1940) er professor i europeisk kunsthistorie ved Universitetet i Bergen. Danbolt ble mag. art. i kunsthistorie på avhandlingen «Pozzoen i San Bartolomeo all`Isola i Roma, Romersk skulptur på 1000-tallet» i 1971. Han har arbeidet mye med kunstteori og kunstpedagogikk, og er en aktiv formidler som har spredd kunnskap om kunst og kunstproblemer både i forelesninger og gjennom ulike medier. Han er også kjent for sin medvirkning i NRK P2s radioprogram Kunstreisen sammen med Nina Skurtveit.
Last ned plakat med informasjon om flere foredrag og arrangement i lenken under.